חדשות

"לניאדו": צנתור לעורקי הרגל במינימום חומר ניגוד

מנהל מחלקת כלי דם ב"לניאדו" ביצע צנתור לעורקי השוק בחולה טרשת עורקים הסובל מבעיה כלייתית | החידוש: שימוש בחומר ניגוד בכמות הנמוכה ביותר המוכרת כיום – 5cc בלבד

ד"ר אנטון קבאשה, מנהל מחלקת כלי דם ב"לניאדו". "למיטב ידיעתי, מדובר במקרה נדיר". צילום: דוברות ביה"ח

צנתור לעורקי רגל בוצע לאחרונה במחלקת כלי דם בבית החולים לניאדו בנתניה. הצנתור בוצע בחולה הסובל מבעית כליות קשה במקביל למחלת טרשת עורקים. במהלך הצנתור הוזרקו 5cc של חומר ניגוד בלבד. כמות חומר הניגוד המוזרקת למטופלים בצנתור מסוג זה עומדת בדרך כלל על כ-50cc.

שימוש בחומר ניגוד במהלך צנתור כלי דם הוא כלי הכרחי ליכולות ההדמיה והאבחון. חומר הניגוד מוזרק לכלי הדם ומאפשר לייצר הדמיה איכותית ובהתאם להדמיה לקבוע את אופי הטיפול הנדרש על מנת לאפשר זרימת דם תקינה. אולם, חומר ניגוד עלול להזיק לחולים הסובלים מבעיות כליה. המשמעות של הנזק העלול להיגרם לחולי כליה הוא אי ביצוע הצנתור, שבמקרים מסוימים עשוי להציל גפה וגם חיים.

לאחרונה ביצע ד"ר אנטון קבאשה, מנהל מחלקת כלי דם ב"לניאדו", צנתור מיוחד לחולה טרשת עורקים הסובל מבעיה כלייתית. הצנתור כלל שימוש בחומר ניגוד בכמות הנמוכה ביותר המוכרת כיום –  5cc בלבד, שחולק לשלוש מנות. כמות חומר הניגוד המוזרקת למטופלים בצנתור מסוג זה עומדת בדרך כלל על כ-50cc, כלומר הכמות שהוזרקה הפעם נמוכה פי עשרה מהרגיל.

עורקי הרגל לאחר ביצוע הצנתור. צילום: דוברות לניאדו

למרות כמות חומר הניגוד הנמוכה באופן קיצוני, הצליח ד"ר קבאשה לקבל הדמיה איכותית ולבצע טיפול בעורקי הרגל של המטופל. הצנתור שארך כשעה וחצי עבר בהצלחה, התפקוד הכלייתי של המטופל השתפר וחל שיפור משמעותי בהחלמת הפצע בכף רגל.

הזרקת חומר הניגוד בוצעה לאחר התייעצות עם נפרולוגים בכירים, המלווים את המטופל בהקשר למחלת הכליה ממנה הוא סובל. ד"ר קבאשה מסר: "למיטב ידיעתי, מדובר במקרה נדיר במיוחד, אני לא מכיר - לא בארץ ולא בספרות העולמית – מקרה שבו התבצע צנתור טיפולי מוצלח לעורקי השוק עם כמות כה נמוכה של חומר ניגוד".

נושאים קשורים:  חומר ניגוד,  המרכז הרפואי "לניאדו",  ד"ר אנטון קבאשה,  צנתור עורק רגל,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
05.06.2024, 19:20

כל הכבוד!

אנונימי/ת
05.06.2024, 20:12

הישג מרשים מאד. שאפו!

אנונימי/ת
06.06.2024, 10:13

protection dr