מחלות כלי דם פריפריים

שימוש בכלי דם מהונדסים ביולוגית בחולים עם מחלת עורקים היקפית

שחזור כלי דם נעשה באופן היסטורי ע"י לקיחת כלי דם עצמיים של הנבדק והשתלתם במקום אחר. מחקר זה בדק את היעילות בשימוש בכלי דם מהונדסים ביולוגית לצורך שחזור עורקי

כלי דם (צילום: אילוסטרציה)

שחזור עורק חיוני למספר מצבים וביניהם טראומה ומחלות טרשת עורקים חסימתית. במחקר זה פיתחו צינור כלי דם לא-תאי (HAV) שניתן לייצר, לאחסן בבתי חולים ולהיות זמין באופן מידי לשחזור העורקים. אף על פי שה-HAV הוא אינו בעל תאים בעת ההשתלה, בדיקות פרה-קליניות וקליניות מקיפות הוכיחו כי ה-HAV מאוכלס לאחר מכן בתאי כלי הדם של הנמען עצמו. מחקר קליני זה מתאר את הניסיון הקליני הראשון אצל אדם בשימוש ב-HAV לשיקום עורקי בחולים עם מחלת עורקים היקפית סימפטומטית.

ה-HAV יוצרו באמצעות תאי שריר חלקים של כלי הדם האנושיים שגדלו על פיגום מתכלה. לאחר צמיחת תאים נאותה וחירור מטריקס ​​חוץ-תאי, הוסרו התאים על מנת להסיר אנטיגנים אנושיים. HAV הושתלו ב-20 חולים עם מחלת עורקים היקפית סימפטומטית, בהם היה צריך מעקף עורקי מעל הברך בין העורק הפמוראלי לעורק בית הברך (popliteal). לאחר השתלת HAV, כל החולים הוערכו לגבי בטיחות, עמידות ה-HAV, הימצאות זיהומים בצינור ותפקוד העקיפה במשך שנתיים.

20 HAVs הוצבו כמעקף עורקי מעל הברך בין העורק הפמוראלי לעורק בית הברך בחולים עם כאבים במנוחה ( 3מטופלים) או עם צליעה (17 מטופלים). כל ה-HAV תפקדו כמתוכנן ולא נצפו עדויות לכישלון מבני או לדחייה מצד המקבל. לא דווח על זיהומי HAV חריפים, אך במהלך תקופת המחקר תועדו שלושה זיהומים באתר הכירורגי. בנוסף, דווחו שלושה מקרי מוות שאינם קשורים ל-HAV.יHAV אחד פיתח מפרצת מדומה (pseudoaneurysm) עקב חשד לפגיעה יטרוגנטית במהלך כריתת כלי דם בבלון. לא התבצעו קטיעות בגפיים המושתלות ב-HAV במהלך השנתיים שלאחר הניתוח, ולא דווח על זיהומי HAV בכ-34 שנות מטופל (patient-years) של מעקב רציף אחר המטופל.

כלי דם מהונדסים ברקמות אנושיות ניתנים לייצור וזמינים לניתוח מעקפים עורקי היקפי. ניסיון קליני מוקדם בכלי דם אלה, במקום העורקים, מצביע על כך שהם בטוחים, בעלי סיבולת, עם שכיחות נמוכה של זיהום ואינם דורשים קצירת וריד עצמי או תאים כלשהם מהמטופל. בבדיקה היסטולוגית של ביופסיות רקמות התגלה שינוי צורה של כלי הדם (vascular remodeling) ואכלוס מחדש על ידי תאי המארח. במחקר זה, הוא המחקר הראשון על צינור עורקי זה הבוצע על אדם והוא תומך בהמשך התפתחות כלי הדם המהונדסים ברקמות אנושיות לצורך שחזור עורקים. המחקר תומך גם בהרחבה אפשרית עתידית לאינדיקציות קליניות נוספות כמו טראומה בכלי הדם ותיקון עורקי פריפריה אחרים המתאימים לגודל.

מקור:

Gutowski P. et al (2020). Journal of Vascular Surgery.‏ S0741-5214(19)32905-2

נושאים קשורים:  מחלות כלי דם פריפריים,  שחזור עורקי,  טראומת כלי דם,  מחקרים
תגובות