כנסים

סדנה למנתחי כלי דם: תומכן מותאם אישית לטיפול במפרצות מורכבות של אבי העורקים

הסדנה תיערך ב-13-11 בנובמבר 2019 בהובלתו של מנהל מחלקת כלי דם בשיבא ויו"ר האיגוד לניתוחי כלי דם בישראל, ד"ר משה חלק

27.10.2019, 10:40
בית החולים שיבא בתל השומר. במשרד הבריאות דרשו שהמהלך יכלול את כל בתי החולים הממשלתיים ולא רק את "שיבא"

מחלקת ניתוחי כלי דם בשיבא מזמינה מנתחי כלי דם מכל הארץ להשתתף בסדנה שבה לומדים לבצע ניתוח חדשני במפרצות מורכבות של אבי העורקים. הסדנה תיערך ב-13-11 בנובמבר 2019 בהובלתו של מנהל מחלקת כלי דם בשיבא ויו"ר האיגוד לניתוחי כלי דם בישראל, ד"ר משה חלק.

מחלקת ניתוחי כלי דם היא חלוצת הניתוח הייחודי בישראל, ומ-2008 בוצעו בשיבא יותר מ-50 ניתוחים. המחלקה אף הוכרה כמרכז מצוינות ומרכז הדרכה אירופי על ידי החברה המייצרת את התומכנים. מטרת הסדנה היא ללמד את הגישה הקלינית, שלבי התכנון והביצוע של הניתוח. ביום הראשון יתקיים דיון תיאורטי וסקירת הניסיון שלנו בשיבא. בימים השני והשלישי יהיו שידורים חיים מחדר הניתוח תוך תקשורת מלאה בין הקהל לצוות המנתחים.

הניתוח, BRANCHED STENT GRAFT ENDOVASCULAR AORTIC ANEURYSM REPAIR, מבוסס על טיפול אנדווסקולרי - דיפון באמצעות תומכן גלילי והשתלה של שתל צינורי סינתטי מתוך חלל אבי העורקים בעזרת צנתור. במהלך הניתוח מתקינים זרועות המגשרות בין התומכן הראשי לבין העורקים החיוניים (בדרך כלל ארבעה). התומכן וזרועותיו מתוכננים בדיוק מילימטרי, מותאמים אישית ומיוצרים לפי האנטומיה הפנימית של המטופל, כאשר ההתאמה האישית נעשית באמצעות עיבוד מדוקדק של הדמיית CT.
התקנת התומכן המיוחד עם זרועותיו נעשית דרך מספר חתכים קטנים לצורך חשיפת העורקים: שניים במפשעה ואחד בבית השחי משמאל.

ניתוח זעיר פולשני זה מחליף את הניתוח הקונוונציונלי שהוא עצום בהיקפו, מחייב חתכים גדולים מהחזה ועד האגן וכרוך בשיעורי תחלואה ותמותה גדולים.

נושאים קשורים:  משה חלק,  ניתוחי כלי דם,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות