חדשות

"מכבי" מציעה למבוטחיה את המבחר הגדול ביותר של בתי חולים לניתוחים

על פי בדיקה של משרד הבריאות, הסדרי הבחירה עם בתי החולים של הקופה הגדולה במדינה הם המוגבלים ביותר. מנכ"ל ה"כללית": "הציון שקיבלה הקופה עושה לה עוול"

ניתוח (אילוסטרציה)
"כל סיבוך שמתרחש לאחר ניתוח דורש הקצאת משאבים נוספים מצד המערכת הרפואית לצורך בדיקות וטיפולים מורכבים"

מכבי שירותי בריאות היא קופת החולים המציעה למבוטחיה את המבחר הגדול ביותר של בתי חולים לביצוע טיפולים מוזמנים או ניתוחים אלקטיביים, כך עולה מבדיקה שערך משרד הבריאות על הסדרי הבחירה שמאפשרות הקופות למבוטחיהן. במקום השני בבדיקה זאת, קופת חולים לאומית, במקום השלישי "מאוחדת" ובמקום הרביעי והאחרון - שירותי בריאות כללית. כך מדווחת הבוקר (ג') רוני לינדר ב"דה מרקר".

הסדרי הבחירה הם רשימת בתי החולים שאיתם כל קופה קשורה בהסכמים ואליהם היא מפנה את מבוטחיה. היא יכולה לסרב לבקשת מבוטח להישלח לבית חולים שאיננו כלול ברשימה. בהסדרי הבחירה לא כלולים הפניות לחדרי המיון שפתוחים לכל, ואם יש צורך באשפוז עשוי מבוטח להיקלט גם בבית חולים שמחוץ להסדר הקופה. כך גם לגבי חדרי הלידה וכל טיפולי הסרטן.

הבדיקה הביאה בחשבון את מספר בתי החולים שעומדים לרשות מבוטח, מספר בתי החולים הגדולים (מרכזי על) הזמינים למבוטחים בכל קופה וכן מרחק שמבוטח ייאלץ לנסוע כדי להגיע לבית חולים שבהסדר הקרוב למקום מגוריו. בדיווח נמסר כי מתוך 100 נקודות שניתנו בבדיקה קיבלה "מכבי" את הציון 97, "לאומית" - 87, "מאוחדת" - 84 וה"כללית" - 54.

הקופה שמציעה למבוטחיה את המבחר הגדול ביותר של בתי חולים היא מכבי - 3.9 בממוצע מתוך ארבעה בתי חולים הקרובים למקום מגורי המבוטח, "לאומית" - 3.7, "מאוחדת" - 3.3 וה"כללית" מציעה למבוטחיה רק 1.5 בתי חולים בממוצע מתוך ארבעת בתי החולים הקרובים לבתיהם.

"מכבי" גם מציעה למבוטחיה גישה מלאה למרכזי העל ללא מגבלה אזורית. "מאוחדת" ו"לאומית" מציעות בממוצע גישה ל-1.6 מרכזי-על כל אחת (ל-50% מהמבוטחים גישה לשני מרכזי-על קרובים, ולשאר גישה לאחד בלבד). ה"כללית" מציעה רק מרכז-על אחד מתוך שניים בממוצע למבוטחיה.

בדיווח נמסר כי באזור המרכז למשל, הגישה לבתי החולים איכילוב, שיבא, וולפסון, אסף הרופא ומעייני הישועה פתוחה למבוטחי "מכבי" ו"לאומית" מכל הארץ, אך מוגבלת למבוטחי "כללית" ו"מאוחדת". הגישה ל"בילינסון" פתוחה לחלוטין לכל מבוטחי ה"כללית" ו"מכבי" אך חסומה למבוטחי הקופות מאוחדת ולאומית.

בתגובה לנתונים אמר מנכ"ל ה"כללית", פרופ' אהוד דודסון, כי הציון שקיבלה הקופה "עושה לנו עוול משווע" וכן כי השיטה שנבחרה לביצוע הבדיקה "מעוותת את המציאות". עוד אמר כי שינויים בהסדרי הבחירה חייבים להגיע עם מימון מצד משרד הבריאות ולהערכת ה"כללית", העלות תהיה כמיליארד שקל.

נושאים קשורים:  קופת חולים מאוחדת,  קופות החולים,  פרופ' אהוד דודסון,  חדשות,  ניתוחים אלקטיביים,  שירותי בריאות כללית,  מכבי שירותי בריאות
תגובות